פרשת בחוקותיי – דבר תורה

פעם היה לי קשה להתמודד עם התאולוגיה של המטארולוגיה המופיעה בתורה. מהי הכוונה? שיש לאלוהים איזושהי מעורבות במזג האוויר, ושהאקלים מושפע על ידי מעשינו

תפישה זו של הקשר שיש ביניהן מקבלת ביטוי בַמלים הראשונות של פרשתנו, פרשת בחקותי:

"אִם־בְּחֻקֹּתַ֖י תֵּלֵ֑כוּ וְאֶת־מִצְוֹתַ֣י תִּשְׁמְר֔וּ וַעֲשִׂיתֶ֖ם אֹתָֽם: וְנָתַתִּ֥י גִשְׁמֵיכֶ֖ם בְּעִתָּ֑ם וְנָתְנָ֤ה הָאָ֙רֶץ֙ יְבוּלָ֔הּ וְעֵ֥ץ הַשָּׂדֶ֖ה יִתֵּ֥ן פִּרְיֽוֹ."

גישה זאת גם נמצאת בפרשה השנייה של קריאת שמע מסֵפֶר דברים. שם כתוב:

"וְהָיָ֗ה אִם־שָׁמֹ֤עַ תִּשְׁמְעוּ֙ אֶל־מִצְוֹתַ֔י … וְנָתַתִּ֧י מְטַֽר־אַרְצְכֶ֛ם בְּעִתּ֖וֹ יוֹרֶ֣ה וּמַלְק֑וֹשׁ וְאָסַפְתָּ֣ דְגָנֶ֔ךָ וְתִֽירֹשְׁךָ֖ וְיִצְהָרֶֽךָ…. הִשָּֽׁמְר֣וּ לָכֶ֔ם פֶּ֥ן יִפְתֶּ֖ה לְבַבְכֶ֑ם וְסַרְתֶּ֗ם וַעֲבַדְתֶּם֙ אֱלֹהִ֣ים אֲחֵרִ֔ים … וְחָרָ֨ה אַף־ה' בָּכֶ֗ם וְעָצַ֤ר אֶת־הַשָּׁמַ֙יִם֙ וְלֹֽא־יִהְיֶ֣ה מָטָ֔ר וְהָ֣אֲדָמָ֔ה לֹ֥א תִתֵּ֖ן אֶת־יְבוּלָ֑הּ"

יש כמובן האגדה הידועה של חוני המְעַגֵל המופיעה בַתלמוד במסכת תענית:

"תנו רבנן: פעם אחת יצא רוב אדר ולא ירדו גשמים. שלחו לחוני המעגל: התפלל וירדו גשמים! התפלל ולא ירדו גשמים. עג עוגה ועמד בתוכה, … אמר לפניו: ריבונו של עולם! בניך שמו פניהם עלי שאני כבן בית לפניך, נשבע אני בשמך הגדול שאיני זז מכאן עד שתרחם על בניך. התחילו גשמים מנטפין…. אמר: לא כך שאלתי, אלא גשמי בורות שיחין ומערות. ירדו בזעף…. אמר לפניו: לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון ברכה ונדבה. ירדו כתיקנן"

  • הספרות הקלאסית מתייחסת למטרולוגיה כאילו אנו כבני אדם מבינים את השיטה, אך ספר איוב מזהיר אותנו: "הֲ֭יָדַעְתָּ חֻקּ֣וֹת שָׁמָ֑יִם אִם־תָּשִׂ֖ים מִשְׁטָר֣וֹ בָאָֽרֶץ?" – דהיינו, אַל תחשבו שאתם מבינים את השיטה!
  • שימו לב שאיוב משתמש באותה מילה "חוקות" המופיעה בפרשתנו

כזרם רציונליסטי התנועה הרפורמית לא קיבלה את הגישה שיש קשר בין מעשינו לבין מזג האוויר, ולכן והוציאה את הפרשה השנייה של קריאת שמע מסידורי התפילה שלה.

  • אך בְעולם של התחממות גלובאלית אנו מתחילים להבין שיש השלכות על כדור הארץ כתוצאה מהתנהגותנו ושעלינו לקחת אחריות על כך